וודקה

וודקה (מרוסית: Bодка) הוא משקה חריף חסר צבע ממשפחת המשקאות הלבנים, המופק באמצעות התססה וזיקוק של דגנים או תפוחי אדמה. מלבד כמויות זניחות של חומרי ריח, יש בעיקר מים ואלכוהול (אתנול). שיעור האתנול בוודקה נע בין 33.5% ל-70% מהנפח, ובדרך כלל השיעור הוא 40%. זהו משקה עתיר אלכוהול, לכן השפעת המשקה על האדם ניכרת כבר לאחר שתייה של כמות מעטה. עיקר תפוצתה של הוודקה ברוסיה, במדינות מזרח אירופה ובסקנדינביה. רוב מקרי האלכוהוליזם במדינות אלו מקורם בשתיית וודקה. לודקה מגוון השפעות בריאותיות, מזיקות ברובן, שמשקלן תלוי בעיקר במינון המשקה ובגיל השותה. שתייה מרובה עשויה לגרום לתחושה של התרוממות, שחרור ונינוחות וכן קירוב חברתי. במדינות שבהן נפוצה שתיית ודקה, יש למשקה תפקיד חברתי מרכזי. במדינות אלו, שבהן שתיית יין פחות מקובלת, נהוג ללוות את הארוחה במשקה, ולהגישה בעת קבלת אורחים.
 

וודקה כמשקה חברתי

בארצות חבר העמים של פעם נהוג היה למזוג דווקא את הודקה כליווי טבעי וקבוע של הארוחה. יש בה אחוזי אלכוהול גבוהים אשר אלו מעניקים תחושת שחרור, קירוב חברתי ונינוחות. ניתן להשוות זאת לתרבות של עישון הנרגילה בעולם הערבי או לשתיית המטה בקרב תושבי אמריקה הלטינית. מה זה המשקה השקוף הזה? איך מפיקים אותו והאם הוא אינו מסוכן לשתייה?

זהו משקה אלכוהולי הידוע כמשקה מחמם ומקרב לבבות. הוא עשוי להעלות את מצב הרוח ולהעצים את השמחה כאשר מדובר באירועים מיוחדים.

 

מה זה וודקה?

היא מופקת על ידי התססה וזיקוק של דגנים שונים או של תפוחי אדמה והוא מכיל מעט חומרי טעם וריח. המרכיבים העיקריים של הוודקה אלו מים ואלכוהול. שיעור האלכוהול בה יהיה בדרך כלל 40% אך לעיתים הוא יהיה מעט פחות או מעט יותר.

בגלל שהודקה מכילה כמות גדולה כל כך של אלכוהול, ההשפעה של השתייה ניכרת גם לאחר שתייה של כמות מועטת.

 

למה קוראים לה וודקה?

ישנם הסברים שונים למה נבחר דווקא השם הזה. אחד ההסברים הנפוצים הם כי מדובר בכינוי חיבה והקטנה למילה 'וודה' שפירושה מים. יש הטוענים כי המילה היא מפועל שונה כאשר הפירוש של המילה היא דילול- ערבוב נוזלים. יש הטוענים כי פירוש המילה היא 'מי החיים' וישנם עוד הסברים שונים ומשונים בעניין... כך או כך, כולנו בכל העולם מכירים אותנ ואף עושים בה שימוש מעת לעת- בכל מקום בעולם על פי ההרגלים והתרבות באותו אזור.

 

בריא או לא בריא?

נדמה כי שאלת השאלות בנושא של הוודקה היא האם מדובר במשקה בריא או לא. כאן חלוקים הדעות כאשר התשובה האמתית נמצאת אי שם באמצע. בכל מקרה ניתן לקבוע כי כאשר השתייה היא באופן מבוקר וללא הגזמה הרי שניתן יהיה להפיק את התועלת משתיית הוודקה כמו מניעת מחלות שונות והארכת תוחלת החיים ולהימנע מתופעות הלוואי כמו פגיעות במערכות שונות בגוף. ישנם משקאות חריפים נוספים אשר שתייה בכמות מבוקרת שלהם, דוגמת וויסקי, יכולה לעזור בריפוי ושיכוך כאבים.
 
חדש בבנא
חריטה אישית על בקבוק